Kommenteerimine


  1. Jutte saavad kommenteerida kõik ulmejutulaborit külastavad lugejad ja kirjutajad
  2. Kirjutajatel on teiste juttude kommenteerimine rangelt soovitatav, kuna see on osa õppimisprotsessist ja viisakas inimene loeb läbi ka kommenteerija kirjutatud jutu.
  3. Lugeja võib kirjutajale jätta arvamuse, et talle jutt meeldis, klikkides vastavat kastikest (Uuendus alates aprillist 2012).
  4. Kommentaari kirjutades mõtle, kuidas sinu kommentaar aitaks autoril järgmine jutt paremini kirjutada.
  5. Kommentaariga võid väljendada arvamust kuidas sina jutust aru said:
    • millised olid jutu tegelased;
    • kas jutus oli süžee ja seal sisaldus tutvustus, tegevus, arendus, jutu sõlmpunkt ja lõpplahendus
    • kas kirjeldused tundusid loogilised ja piisavad või liiga pikad ja igavad
    • kas jutus leidus mingi lugejale oluline sõnum, uus teadmine, meelelahutuslik aspekt või jättis kirjapandu lugeja külmaks.
    • kas jutt vajaks ilukirjanduslikku või tehnilist toimetamist (kirjavead, keelekasutus, stiil)

Kommentaar tuleb inimesel otse südamest. See võib olla hea, see võib olla õel. See võib olla viisakas või ülbe. Aga igal juhul näitab ta kommenteerija suhtumist sinusse ja (kui hästi läheb), siis ka sinu kirjutatud teksti.
Igal juhul on kommentaaril VÄÄRTUS! Kirjutamise eesmärk ongi inimeses emotsioone tekitada. Kui need emotsioonid kohustuslikus korras vaka alla toppida või reeglite järgi kenamaks kohitseda, siis on tegemist kõverpeegliga, mis ei anna enam õiget tagasisidet autorile.
Kommenteerimata jätmine on selle kõrval veel hullem. Siis koba pimeduses, et MIKS on sinu jutt selline saast, et keegi isegi kommenteerida ei võta. (Autor: Bix Pokupoeg)