Reeglid

Ulmejutulabor on koht, kuhu on oodatud kõik, kes soovivad lugeda ulmelisi lühijutte. Ulmejuttude lugejad on keskmisest raamatulugejast kriitilisemad ja seepärast peab ka ulmejuttude kirjutaja keskmisest sahtlissekirjutajast enesekriitilisem olema. Kui see sulle sobib, jätka reeglite lugemist.
Kommenteerima ootame kõiki lugejaid!

 
Kirjutamine
  1. Alates 2014. maikuust ulmejutulaborisse uusi jutte ei kirjutata.
  2. Lubatud on kõik ulmekirjanduse liigid (teadusulme (science fiction), imeulme (fantasy), õudusulme (horror)).
  3. Kirjutame eesti keeles ja enne avalikustamist parandame ise oma kirjavead.
  4. Jutu maksimaalne pikkus on kuni 3000 sõna. Pikkade juttude (üle 3000 tähemärgi) puhul kasutame "Loe edasi" funktsiooni.
  5. Iga autor võiks proovida kirjutada igal teemal ühe jutu ja katsetada erinevaid ulmeliike ja kirjutamisstiile.
  6. Igal jutul on sildid: kasutajanimi, teema, ulmeliik (sci-fi, fantaasia, õudus)
  7. Vähemalt kord kuus valime avalikul hääletusel uue jutu teema. Teemasid ja pealkirju saab pakkuda igal ajal lehekülje Nädalateema kommentaarides.
  8. Vanal teemal saab jutte avaldada seni, kuni uuel pole veel keegi juttu avaldanud. 
  9. Soovitav on jutu kirjutamiseks varuda vähemalt paar päeva, et jääks aega siluda ja viimistleda. 
  10. Kui autor on avaldanud kolmel järjestikusel väljakuulutatud teemal loo, saab ta autasuks loa avalikustada üks lugu x-teemal.

 
Lühijutu kirjutamise kiirretsept. Kirjutamise järjekord peaks olema: idee, konflikt, tegevusliin, algus, lõpp, keskpaik. (allikas: Estcon 2011)
Loe ka: Jumala näpud väsivad!

 
Kommenteerimine
  1. Jutte saavad kommenteerida kõik ulmejutulaborit külastavad lugejad ja kirjutajad.
  2. Kirjutajatel on teiste juttude kommenteerimine rangelt soovitatav, kuna see on osa õppimisprotsessist
  3. Lugeja võib kirjutajale jätta arvamuse, et talle jutt meeldis, klikkides vastavat kastikest (Uuendus alates aprillist 2012).
  4. Kommentaari kirjutades mõtle kuidas sinu kommentaar aitaks kirjutajal järgmine jutt paremini kirjutada
  5. Kommentaaris võid kirjutada kuidas sina jutust aru said:
    millised olid jutu tegelased; kas jutu süžee sisaldas tegevust,  tutvustust, arendust, jutu sõlmpunkti ja lõpplahendust; kas kirjeldused tundusid loogilised ja piisavad või liiga pikad; kas jutus leidus mingi lugejale oluline sõnum, uus teadmine, meelelahutuslik aspekt või jättis lugeja külmaks; kas jutt vajaks kirjanduslikku või tehnilist toimetamist (kirjavead, keelekasutus, stiil).
Emotsionaalsed kommentaarid lisavad arvajale vürtsi.

 
Sildistamine ja pealkirjad
  1. Kõik jutud saavad vähemalt kolm silti: teema, kirjutaja nimi, ulmeliik.
  2. Selleks, et jutte oleks võimalik tulevikus lihtsalt sortida, kaasneb iga teemasildiga kolmekohaline number. Esimene teema 001, teine 002 jne.
  3. Teemasilt "x-teema" tähistab autasuna saadud juttu, mis on kirjutatud vabal teemal.
  4. Kuna looming on vaba, võib kirjutaja etteantud teemal pealkirjaga mängida. Teemasildina saab ta ikkagi väljakuulutatud pealkirja .



 
Reeglite muutmise ettepanekuid saab esitada kommentaarides ja Facebooki lehel.

8 kommentaari:

  1. Kui rangelt neid 3000 tähe/sõna reeglit järgitakse? Ma ei mõtle, et kui läheb üks täht/sõna üle, vaid kui läheb 3 või 5 või 10 protsenti üle reegli.
    Ja kust urkast see loe edasi valik tuleb ja kui see on ülesse leitud, siis kas tuleb kursor lihtsalt õigesse kohta panna või miskit teksti ära ka valida?
    Pole veel asunud teksti üle lugema ja see võib anda väljundiks ka 0 tähte, kuid parem oleks ette teada kui täpselt peab tähti ja sõnu loendama.

    VastaKustuta
  2. Ära muretse. Piirid on täpselt nii laiad, et meil pole praegu yhtegi kirjutajat, kes liiga pikalt kirjutada j6uaks.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Olen ka (veel) anonüümne. Äkki juhtuda võib ka nii, et jäängi nimetuks.
      Kuid piiridest: on valmis 1 + pool teksti, mis annab peaaegu julgelt romaani mõõdu välja ja on selgelt ka ulme, aga... aga...
      Tutvustus: 1.-ses lõpetatud osas saadetakse Ingel Gabriel maa peale, et õndsaks saada (tähendagu see, mida iganes) ja 2.-ses osas saadetakse Kurat Harri (eelmise kangelase kaaslane) sama ülesandega ja seekord on kaaslaseks just Ingel Gabriel.
      Niiet?

      Kustuta
    2. romaan on selgelt liiga pikk, et ulmejutulaborisse mahtuda.
      kui inimene oskab oma romaanist vaid mittemidagiütleva kokkuvõtte teha, siis ma ei soovitaks tal romaani kirjutamisele aega kulutada. piibel ka ei hiilga oma kunstilise taseme poolest, aga tänapäeval midagi nii poppi kirjutada, on keerulisevõitu.

      Kustuta
    3. Valus. Jutulabor peaks julgustama kirjutama, mitte kirjutamissoovi piirama.
      Anonüümne, anna minna. Inglite ja kuradite teema jaoks on alati lugejaid.

      Kustuta
  3. Reeglitele võiks lisada ka elementaarse kriitikataluvuse nõude. Kui autor vastab, et mõelge teie mis tahate, minu jutt on ikka väga hea, siis on see lihtsalt kehv lastetuba, aga kui juba läheb käiku stiil, et mis viga et ei suuda vaimustuda, kehv päev või, siis oleks mõistlik see autor kirjutajate nimekirjast eemaldada. Kohti, kus verbaalselt vastastikku võrreldakse kehaosade suurust, on internetist juba niigi piisavalt.

    Igal lugejal on õigus saada loost aru omamoodi. Kui keegi saab millestki aru teistmoodi kui autor mõtles, siis on mõtted kehvasti kirja pandud – lepi sellega, kui häirib, proovi järgmine kord paremini.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Väga lihtsal tasandil on küsimus „kas mina või tema?“. Natuke laiemas plaanis ei tea keegi, kui paljud jätavad peole tulemata sellepärast, et kutsega külaliste hulgas on üks jõhkardist tülinorija. Kui kellelgi lubatakse avalikult kuulutada „sigatsemine on lõbus“, siis sellega on määratud kogu ürituse maine.

      Kustuta
  4. Ma ei teagi kas peaks sedavõrd hüsteerilisele avaldusele vastama. Kas elementaarne kriitikataluvus ei peaks töötama kommenteerijatele endile samuti?

    Pane tähele, et see "Kehva päeva" nali ei käinud mitte eelneva kommentaari ja loo meeldimise-mittemeeldimise kohta vaid vastusena eneseimetluses süüdistamises.

    Samuti on katse lugeda mu esimesest kommentaarist välja "mõelge teie mis tahate, minu jutt on ikka väga hea" äärmiselt meelevaldne. Seletasin seda asja ka juba ühes teises kommentaaris.

    Kui inimene ikka sellisest tühjast kohast nõnda põlema läheb siis ma ei oska ausõna midagi tarka enam öelda. Äkki sa tõesti ei peaks jutulaboris olema?

    VastaKustuta

Kirjutades mõtle kuidas sinu kommentaar aitaks autoril järgmine jutt paremini kirjutada. Ära unusta ka oma lugemisemotsiooni kirjeldada.

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.